НачалоНачало СтатииСтатии КлубКлуб ИгриИгри АлбумАлбум ЦентърЦентър За да видиш своите лични съобщения първо влез в сайта с твоите име и паролаКутия РегистриранеРегистриране ВходВход

Толкова ли е беден езикът ни? На страница предишна  1, 2, 3
Сега в тази тема: регистрирани: няма, скрити: 0 и гости: 0
Начало на нова тема   Отговор на тема    Списък с клубове -> Литература за печат
Предишна тема :: Следваща тема  
Автор Мнение
Павлита
Изключително активен
Изключително активен

Пол Жена
Възраст: 41
Регистриран: 26.10.2004
ASL пари: 168
Откъде е: Варна
Играчи
СтатусОфлайн

Мнение Добавено: 27.10.2004 11:40:54
Отговор с цитат Прати на приятел връзка към това мнение
Павлита написа:
Мисля, че всеки е свободен да се изразява както пожелае, според собствените си езикови привички, умствен багаж, характер, мъзпитание и т.н. Моят избор е, като пиша, да се старая да спазвам граматичнит ...

Павлинкееее, спиш! Я сега, обясни на класа какво означава човек да се изразява според собственото си мъзпитание.

горе
Преглед на ASL сайта на Павлита Изпрати лично съобщение на Павлита Посещение на сайт на този потребител извън ASL
diana_vr
Познат потребител
Познат потребител

Пол Жена
Възраст: 39
Регистриран: 09.06.2004
ASL пари: 50
Откъде е: Враца
Играчи
СтатусОфлайн

Хайде, стига вече! 
Мнение Добавено: 31.10.2005 12:53:58
Омръзна ми да вече непрексънато да чувам как езикът ни се бил изродил, обеднял и напълнитл с чуждици и други подобни неща... Всяко поколение твърди, че проблемът е в следващото и, че преди не е било така. А я ми обяснете думата "медия" /например/ да не би да е изконно българска. А колкото до т.нар. медии - в училище се учи, че езикът на вестникарските статии и телевизионните предавания не е и не е нужно да бъде книжовния български език, за това са часовете по БЕЛ и родителите в къщи ако имат желание да научат детето на българските думи за нещата. Извинете за резкия тон, но наистина се ядосах Сконфузен

ABC
Познат потребител
Познат потребител

Пол Мъж
Възраст: 36
Регистриран: 04.02.2005
ASL пари: 41

СтатусОфлайн

за чуждиците 
Мнение Добавено: 04.11.2005 00:37:53
Някой чуждици ме дразнят защото имаме по-хубави български думи (например кликни/щракни). Повечето са проблем просто защото не се разбира смисълът им. Един пример за това е думата "лизинг". (Да вземеш нещо на лизинг значи да го вземеш под наем, но много хора не са наясно). За това би било добре повече да се учат чужди езици, защото иначе хората не могат да разбират какво се говори и пише в собствената им държава, а и не знаят какво означават думите които и самите те използват.

Много обаче ме дразни използването на чуждици от държавни медии и на официални места като на сайтовете на министерства, посолства и т. н. където би трябвало да се използва чист български език. Дори на сайта BBCBulgarian пише "Кликнете". Опитайте се да не се ядосвате и това е. Нищо не може да се направи. Всъщност можете да им пратите по един имейл (аз мога да го кажа, но за тях е "електронно писмо" :).

От друга страна ако чуждиците не заместват българските думи и други, вече утвърдени чуждици (тези май ги наричаха "заемки"), тогава те само обогатяват езика, което не би трябвало да е лошо. Вижте как англоговорящите се гордеят с това че езикът им е може би най-богатия в света защото е приел много чуждици.

горе
Преглед на ASL сайта на ABC Изпрати лично съобщение на ABC Посещение на сайт на този потребител извън ASL
crazy_sexy_marvellous
Супер активен
Супер активен

Пол Жена
Възраст: 31
Регистриран: 28.08.2005
ASL пари: 49

СтатусОфлайн

Мнение Добавено: 18.11.2005 18:47:26
Езикът ни хич не е беден, а просто ние нямаме особено богати речници и затова използваме толкова много чужди думи!!! Свиреп
горе
Преглед на ASL сайта на crazy_sexy_marvellous Изпрати лично съобщение на crazy_sexy_marvellous Изпрати писмо на crazy_sexy_marvellous
Lazy_666
Кибик
Кибик

Пол Мъж

Регистриран: 07.09.2004
ASL пари: 0

СтатусОфлайн

Мнение Добавено: 23.12.2005 23:45:20
Феникс ... приемам всичко което си написал, аз не съм запознат с родния си език, не зная къде се слага запетайка и принципно не ползвам главна буква, но пиша на кирилица. Отгоре на всичко изисквам от приятелите си ако не да пишат на кирилица, поне да могат да я четат.

не че беше важно за темата ... но ме стегна да се оправдая :)

Преглед на ASL сайта на Lazy_666 Изпрати лично съобщение на Lazy_666
херинга
Слабо активен
Слабо активен

Пол Жена

Регистриран: 02.01.2006
ASL пари: 51

СтатусОфлайн

Мнение Добавено: 11.01.2006 18:00:17
Браво на Нов български университет! За всички студенти има изпит по езикова култура, който включва и диктовка. Който не го издържи, не може да завърши.
горе
Преглед на ASL сайта на херинга Изпрати лично съобщение на херинга
spo_t3
Познат потребител
Познат потребител

Пол Жена

Регистриран: 12.01.2006
ASL пари: 11

СтатусОфлайн

Литература 
Мнение Добавено: 17.01.2006 20:27:39
Някои думи спадат към жаргонната лексика и не може да се каже, че употребата им води до обедняване на езика.
горе
Преглед на ASL сайта на spo_t3 Изпрати лично съобщение на spo_t3
sladco_kotence
Фен на клуба
Фен на клуба

Пол Жена
Възраст: 29
Регистриран: 28.02.2005
ASL пари: 2
Откъде е: София
Групи: Играчи
СтатусОфлайн

Re: Литература 
Мнение Добавено: 17.01.2006 20:29:23
spo_t3 написа:
Някои думи спадат към жаргонната лексика и не може да се каже, че употребата им води до обедняване на езика. ...

А може би самото им съществуване... Сконфузен

горе
Преглед на ASL сайта на sladco_kotence Изпрати лично съобщение на sladco_kotence Изпрати писмо на sladco_kotence Skype име
aivi_cool
Кибик
Кибик

Пол Жена
Възраст: 27
Регистриран: 16.01.2006
ASL пари: 0
Откъде е: от Луната

СтатусОфлайн

Мнение Добавено: 17.01.2006 22:55:07
правилно е това ,макар че аз доста често използвям израза "не ме кефи" Смеещ се но е така все повече мнения се изчерпват до там ,когато по принцип говорим за филм се старая да го разкажа възможно най-колоритно или да го опиша поне най-качествено и подбробно за да направя едно смислено мнение,докато другите пред мен Е тоя филм е мноо як, мноо ме кефи е хубаво аз разбирам ли защо те "кефи" защото е много "як" ли е отговора Сконфузен .Вярно ,че и аз ги използвам ,но не е така системно като някои други или поне се старая да си обособявам по-добре отговорите така че след моето кефи ме винаги следва защото ,хич не ми допдат мнения с по четри пет думички ,сякаш не може да измислите нещо по-смислено от "Туй нещо е супер яко" но пък сега чак да се съдим затова ,че говорим жаргонно или малко "шантавичко" все пак...Сигурна съм ,че поне половината любители на "яко е" имат доста богата езикова култура и речника им не е никак беден
горе
Преглед на ASL сайта на aivi_cool Изпрати лично съобщение на aivi_cool
slanceto
Супер активен
Супер активен

Пол Мъж

Регистриран: 19.01.2006
ASL пари: 109
Откъде е: Петропавловск Камчатски - Камчатка (Сибир)

СтатусОфлайн

Мнение Добавено: 25.01.2006 19:19:50
Не мисля, че можем да упрекваме някого защото изпозват жаргон. Понякога найстина е много дразнещо да гледаш някое гаменче, което говори на жаргон и всяка втора негова дума е "брато" или "пич", все едно съм някой негър от най-дивите части на Бронкс. Все пак трябва да сме толеранти, повечето хора са ниско интелигентни от семеиства където всички членове говорят на жаргон. По-дразнещо е нещо друго. Когато интелигентни хора се държат нарочно по този начин. Все пак не мисля че това усакътява езикът ни, защово винаги ще има хора, които говорят и пишат правилно. Човек, който използва книжовен език може да се разбира и с правилно говорещи хора и с такива говорещи на жаргон и все повече хора го разбират.

fencheto
Гърмян заек
Гърмян заек

Пол Мъж

Регистриран: 30.12.2005
ASL пари: 72

СтатусОфлайн

Мнение Добавено: 10.02.2006 18:08:01
Честно да ти кажа ние използваме много малко думи.Това е така защото слушаме чалга и не четем книги.Има пътлна деградаци.
горе
Преглед на ASL сайта на fencheto Изпрати лично съобщение на fencheto
Покажи мнения:   
Начало на нова тема   Отговор на тема    Списък с клубове -> Литература  
На страница предишна  1, 2, 3
Страница 3 от 3

Изпрати имейл до приятел с връзка до този клуб

Скок на:  
Ти не можеш да започваш нови теми
Ти не можеш да отговаряш на мнения
Ти не можеш да променяш свои мнения
Ти не можеш да изтриваш свои мнения