НачалоНачало СтатииСтатии КлубКлуб ИгриИгри АлбумАлбум ЦентърЦентър За да видиш своите лични съобщения първо влез в сайта с твоите име и паролаКутия РегистриранеРегистриране ВходВход

Толкова ли е беден езикът ни? На страница предишна  1, 2, 3  следваща
Сега в тази тема: регистрирани: няма, скрити: 0 и гости: 0
Начало на нова тема   Отговор на тема    Списък с клубове -> Литература за печат
Предишна тема :: Следваща тема  
Автор Мнение
_zux_
Гусподин ASL
Гусподин ASL

Пол Мъж
Възраст: 36
Регистриран: 18.11.2002
ASL пари: 0
Откъде е: Варна
Групи: няма
СтатусОфлайн

само да допълня.. (понеже не ставам за друго) 
Мнение Добавено: 06.02.2004 00:25:32
Отговор с цитат Прати на приятел връзка към това мнение
друг е въпросът, че повечето от нас (поне според мен) пишат във форума по начин, почти идентичен на начина им на говорене с приятели. което обикновенно означава че речта им е нситена с жаргони, част от които характерни за неговата/нейната компания. това не е лошо, но един е диалога между приятели, друг между непознати, и абсолютно трети когато разговора предразполага към тестване на речниково богатство.
чудите се беден ли е езикът ни.. прочетете малко вазов, малко ботев, малко радичков, малко от който и да е български поет/писател, после хванете и някой превод. отговорът ще си го дадете сами.

феникс
Модератор
Модератор

Пол Жена

Регистриран: 15.06.2003
ASL пари: 2887
Групи: Богати, Играчи
СтатусОфлайн

Мнение Добавено: 06.02.2004 00:29:56
Ей, ама никой не се съмнява в богатството на Вазовия, Ботевия, Радичковия език.

Що се правиш, че не разбираш? Ставаше въпрос за езика във форумите и чата.

_zux_
Гусподин ASL
Гусподин ASL

Пол Мъж
СтатусОфлайн

не се правя че не разбирам 
Мнение Добавено: 06.02.2004 00:33:08
мнението ми е разделено на две.. в първата част обеснявам причината за споменатото от теб явление.
в добавка -- винаги когато трябва да водя диалог с теб (макар и виртуален) трябва да си впрягам мозъчните клетки докрай. понеже приличаш на човек с който може да се води пълноценен разговор и ми се налагам да си подбирам думите с капкомер.
съответно количеството за качеството.

Beatriche
Гърмян заек
Гърмян заек

Пол Жена
Възраст: 34
Регистриран: 05.11.2002
ASL пари: 20
Откъде е: Аксаково
Играчи
СтатусОфлайн

Мнение Добавено: 09.02.2004 22:57:41
Знаете ли, смятам, че не трябва да съществува подобно езиково двуличие. Нямам нищо против жаргона, по принцип, но той е лесния път, който съвсем нормално хората избират, защото така им е удобно. колко време, обаче, можеш да си позволиш да ти е удобно в този живот, при положение, че животът е борба? Борба за оцеляване, борба за по-високо служебно място, борба за извоюване на нечие уважение ... Всички тези неща се постигат с някакво усилие. А носенето по течението води до под??? Под кривата круша, разбира се. И след като бедният език или още жаргонът е носене по течението до къде ще ни доведе той?

_zux_
Гусподин ASL
Гусподин ASL

Пол Мъж
СтатусОфлайн

Мнение Добавено: 10.02.2004 02:13:47
има логика в твоето изказване..
но също трябва да признаеш, че много от хората на високи ръковдни постове не могат да кажат едно изречение на кръст.. сериозно.. случвало ми се е да си подготвя супер издържана реч.. и накрая да си я завра в .... да не казвам къде и да импровизирам някакъв супер селски разговор, понеже събеседникътми може да е шеф.. ама си е селянин.

Beatriche
Гърмян заек
Гърмян заек

Пол Жена
Регистриран: 05.11.2002
ASL пари: 20
Откъде е: Аксаково
Играчи
СтатусОфлайн

Мнение Добавено: 10.02.2004 13:05:50
_zux_ написа:
има логика в твоето изказване..
но също трябва да признаеш, че много от хората на високи ръковдни постове не могат да кажат едно изречение на кръст.. сериозно.. случвало ми се е да си подготвя супер ...

Prekrasno razbiram kak se chuvstvash v takiva momenti, kogato se nalaga da si zavresh neshto nqkude. Dori samo kato si predstavq kakvo e da ti biqt edna injekciq, koqto sushto e forma na zavirane na neshto v teb, no po edin dosta boleznen i nepriqten nachin! Sigurna sum, che shvashtash ideqta mi, kolkoto i otnesena da e tq! Na men sushto mi se e sluchvalo da izjivqvam takiva proceduri, no te sa nqmali nishto obshto s injekcii - znachi sa imali obshto s izdurjani rechi! E, hubavo e da znaesh, che ne si sam v opredeleno nachinanie! :)

(Izvinqvam se za latinicata, no nqmam kirilica v momenta)

усмивка
Много активен
Много активен

Пол Жена
Възраст: (скрита)
Регистриран: 22.03.2004
ASL пари: 225

СтатусОфлайн

Мнение Добавено: 26.03.2004 00:03:44
Има какво и ние да направим, за да обогатим културата на околните. Или на поне един човек около нас. Лично аз съм "забранила" на приятелите ми (само на най-близките ми, разбира се:) да употребяват чуждици пред мен. А като ми кажат "Bye"... Това направо ми бърка в червата. Може изразът да не е литературен, но точно описва чувството ми. Същото е и с "thanks". Но нещото, което не мога да преглътна е, че дори аз понякога казвам "sorry". Случи ли ми се, веднага се поправям, което понякога буди недоумение у другите (освен у тези, които наистина ме познават).
А на съученичката ми по чин оказвам тормоз. Следя за правописа й и особено за пунктуацията (най я дразня като й поставям точки на края на изреченията:). И това оказва ефект.
Всеки език се развива, изменя, това е естесвен процес, но, според мен, не бива да допускаме чуждици. Имаме си вече достатъчно, без които дори не можем Изморен

горе
Преглед на ASL сайта на усмивка Изпрати лично съобщение на усмивка Изпрати писмо на усмивка ICQ номер
Мимикрия
Гуспойца ASL
Гуспойца ASL

Пол Жена
Регистриран: 28.09.2002
ASL пари: 313
Групи: Играчи
СтатусОфлайн

Мнение Добавено: 26.03.2004 03:38:17
Цитат:
Лично аз съм "забранила" на приятелите ми да употребяват чуждици пред мен.
Лексикалната чистота (абсолютна глупост) е невъзможна - турцизми, русизми, англицизми... огромен езиков термитник, който обновява запасите си постоянно и съответно ги отсява. Приложимите заемки се вписват в цялото това многобройно множество от думи и изрази, а чуждици, които просто са излишни, отпадат по естествен път. Мравунякът ги изхвърля.
Например, някъде бях чела, че през седемдесетте години е бил въведен неологизма "сметач", по- късно навлиза "компютър". Не сме го възприели, а не звучи тромаво. :-/

Цитат:
И след като бедният език или още жаргонът е носене по течението до къде ще ни доведе той?
Защо "жаргон" трябва да е синоним на "ограничен речников запас"? Широко разпространен социален диалект. Какво толкова? К'во не те кефи? ;-)
И той се променя с времето, бъбрече! :)

горе
Преглед на ASL сайта на Мимикрия Изпрати лично съобщение на Мимикрия Изпрати писмо на Мимикрия Посещение на сайт на този потребител извън ASL ICQ номер Skype име
усмивка
Много активен
Много активен

Пол Жена
Възраст: (скрита)
Регистриран: 22.03.2004
ASL пари: 225

СтатусОфлайн

Мнение Добавено: 26.03.2004 15:05:51
Аз съм "забранила" употребата на думи, които още не са навлезли напълно в езика ни. И това ще стане, но мен ме дразни. Може би наистина нямам право да налагам такива правила, но приятелите ми не възразяват. И разбира се, че не им забранявам да казват чуждици, твърдо навлезли в българския. То няма смисъл, защото те са вече неотделима част от нашия език.
горе
Преглед на ASL сайта на усмивка Изпрати лично съобщение на усмивка Изпрати писмо на усмивка ICQ номер
Мимикрия
Гуспойца ASL
Гуспойца ASL

Пол Жена
Регистриран: 28.09.2002
ASL пари: 313
СтатусОфлайн

Не, не... :)) 
Мнение Добавено: 26.03.2004 18:11:50
Исках да кажа, че езикът може би постепенно ще започне да се прочиства от прилепчивия поток чуждици, диалектизми и всякаква друга езикова пасмина (в повечето случаи не я възприемам като такава), ако на тяхно място се усвоят домашни неологизми. Както при французите. Само че невинаги може да се измисли приемливо, точно и приложимо съответствие.
горе
Преглед на ASL сайта на Мимикрия Изпрати лично съобщение на Мимикрия Изпрати писмо на Мимикрия Посещение на сайт на този потребител извън ASL ICQ номер Skype име
_kotanka_
Жител на ASL град
Жител на ASL град

Пол Жена
Възраст: 32
Регистриран: 23.03.2004
Откъде е: Пловдив
СтатусОфлайн

И аз да се изкажа 
Мнение Добавено: 31.03.2004 13:38:34
Според мен езикът ни никак не е беден и дори тези чуждици допълват и разнообразяват речта. Във всеки чужд език има взаимствани думи от други народи - това е неизбежно.
Вярно е, че някои не звучат особено добре, но ... не можем да накараме тийнеджърите да не говорят както те искат. Но е и истина, че не само те използват такива думи. Все пак всеки с културата си !

Lazy_666
Кибик
Кибик

Пол Мъж

Регистриран: 07.09.2004

СтатусОфлайн

Мнение Добавено: 07.09.2004 12:17:33
малко оффтопик но ... вижте какво забелязах (съпикясах) ;)
Цитат:
Този сайт НЕ Е хан, където всеки да се регистрира, да влиза анонимен лесно и бързо, за да загуби например един свободен (учинически) час време в кварталната интернет-зала лисичарник,

и това в правилата на сайта ;)

а сега по темата ...
някой попита какво да направим за да накараме хората да говорят правилно ;)
има един много ефикасен (но малко обиден начин), когато някой започне да използва прекалено много чужди думи .... аз казвам. ти американец/турчин/арабин ли си? зависи кое ще го обиди повече ;) ефекта е мигновен. Вярно ... после ми се сърдят и ме гледат накриво, но ... какво от това. следващият път просто внимават около мен да не прекаляват. ;)

горе
Преглед на ASL сайта на Lazy_666 Изпрати лично съобщение на Lazy_666
феникс
Модератор
Модератор

Пол Жена

Регистриран: 15.06.2003
ASL пари: 2887
СтатусОфлайн

НИЩО ЛИЧНО 
Мнение Добавено: 07.09.2004 12:58:54
Lazy_666 написа:

Някой попита: " Какво да направим за да накараме хората да говорят правилно ?";)
Има един много ефикасен, (но малко обиден начин) - когато някой започне да използва прекалено много чужди думи .... аз казвам: "Ти американец/турчин/арабин ли си?" - зависи кое ще го обиди повече ;) Ефектът е мигновен. Вярно ... после ми се сърдят и ме гледат накриво, но ... какво от това. следващият / СЛЕДВАЩИЯ/ път просто внимават около мен да не прекаляват. ;)

...

американец/турчин/арабин ли си? - > американец, турчин, арабин ли си?

Хубаво е в борбата за правилен говор да включиш и правописа.

X-TIME
Супер активен
Супер активен

Пол Мъж
Възраст: 31
Регистриран: 29.11.2002
Откъде е: Русе-София/вкл. и ЖП линията,да живее БДЖ!/
СтатусОфлайн

Мнение Добавено: 07.09.2004 17:31:01
Хехе феникс разбива Смеещ се

Ако желаете да се убедите в богатсвото на нашия език се разровете в българската литература!Минете през всичките ни класици,след това прочетете нещо от съвременен български автор!Накрая можете да хвърлите едно око на преводната литература и на сп."Съвременник",та чак тогава говорете за бедност на език!Навярно не сте чували румънска реч.Казвали са ми(приятел живеещ в Румъния),че те нямат въпросителни частици например.Казват вместо "Ще дойдеш ли днес на кино?" "Ще дойдеш кино,да?" или нещо подобно ..

горе
Преглед на ASL сайта на X-TIME Изпрати лично съобщение на X-TIME Изпрати писмо на X-TIME Посещение на сайт на този потребител извън ASL Skype име
Павлита
Изключително активен
Изключително активен

Пол Жена
Възраст: 41
Регистриран: 26.10.2004
ASL пари: 168
Играчи
СтатусОфлайн

Мнение Добавено: 27.10.2004 11:30:20
Мисля, че всеки е свободен да се изразява както пожелае, според собствените си езикови привички, умствен багаж, характер, мъзпитание и т.н. Моят избор е, като пиша, да се старая да спазвам граматичните и правописни правила, но това е, защото на мен така ми харесва, а не да удовлетворя нечии критерии за правилно писане. Старанието ми не граничи с педантичност обаче и ако се случи да допусна грешка, а то се случва, не изпадам в дълбока депресия, нито пък се оттеглям в някой тъмен ъгъл, за да се самобичувам. Засмян
горе
Преглед на ASL сайта на Павлита Изпрати лично съобщение на Павлита Посещение на сайт на този потребител извън ASL
Покажи мнения:   
Начало на нова тема   Отговор на тема    Списък с клубове -> Литература  
На страница предишна  1, 2, 3  следваща
Страница 2 от 3

Изпрати имейл до приятел с връзка до този клуб

Скок на:  
Ти не можеш да започваш нови теми
Ти не можеш да отговаряш на мнения
Ти не можеш да променяш свои мнения
Ти не можеш да изтриваш свои мнения
Ти не можеш да гласуваш в анкети

Версия на сайта 2.5 © 2002-2019 от gan ::: phpBB 2.X.XX club ©